picture0126wf

FIRMA

"המבוגרים יותר עדיין מושפעים מעבר של אנגליה ואיטליה, והצעירים יותר מכבדים את פולין, רוסיה וארגנטינה"

 

 

 

– אז איך הכל התחיל ומה היה לפני 1989?


חשוב מאוד לציין שארגון אוהדים הראשון בנובי סאד הוקם ב-1937, שזה אומר שהשנה אנו יכולים לציין 74 שנים לתחילת הדרך… אז התמיכה במועדון היתה אחרת, ובעיקר פיננסית,
אף גם עידוד ונסיעות למשחקי חוץ היו מאוד חשובים באותם שנים, במיוחד הקטע של משחקי חוץ בתנאים של חוסר תחבורה מסודרת.
הארגון אולטראס הראשון "רד פירם" הוקם ב-1989. הרעיון מאחורי הקמת רד פירם היה לאחד את הפירמות הקטנות שהיו קיימות ביציע, אף לא היו מאורגנות מספיק. רוב הקבוצות הקטנות האלו היו מאותם שכונות בעיר עם תחביבים דומים ורובם היו חלק מתת תרבויות מוזיקליות כמו פאנק ורוק כבד. העיר נובי סאד מאז הוא מתמיד היתה הבירה של מוזיקה אלטרנטיבית בסרביה, תנועת SKINS ביוגוסלביה לשעבר התחילה אצלינו…. עד היום יש הרבה להקות פאנק/OI/חארדקורה, שמחוברות מאוד חזק ליציע צפוני בנובי סאד, אף באותם ימיים אנשים הסתכלו על חיבור של סגנונות מוזיקה אלו לווסטהאם יונייטד ו-ICF, דבר שהשפיע על חיבור של אותם אנשים לכדורגל וחיבור אנשים מכדורגל למוזיקה ולסגנון חיים של אוהדי ווסטהאם יונייטד שבאותה תקופה היה מוכרים בכל האירופה. כך נולד הרעיון לפירמה… מילה רד אוספנו על מנת להראות את התשוקה שלנו כלפי צבעים של המועדון. באותה תקופה לרד פירמה הוקמה תת קבוצה, שהיתה נקראת "פירמה" והיתה מורכבת בעיקר מצעירים שמאוד רצו לשים דגש דווקה על זהות סרבית.


– זמן קצר אחרי הקמת "פירמה" פרצה מלחמה באזור… איך היו חיים של אוהדים באותם ימיים?


הזמנים היו מאוד קשים לאוהדים שבאותה תקופה לא היו מאורגנים כמו היום. הכל נפל על כתפיים של צעירים, פחות מגיל 18… המבוגרים התגייסו למלחמה….. אחרים הפסיקו להגיע, כי היו עסוקים בחיפוש מזון ומצרכים למשפחותהם, במדינה היה כאוס כלכלי. הצעירים שהיה להם הרבה מרץ, לאט לאט תפסו את הבמה המרכזית. הבעיה הגדולה היו משחקי חוץ שהצעירים לא יכלו להרשות לאצמם להגיע לכל מקום, נסענו רק למשחקים חשובים. גם החיבור שלהם באותה תקופה למועדון לא היה כמו היום, זה היה נרא יותר כנופיות רחוב מאשר אוהדים.

 

– התקופה שאחרי המלחמה, איזה שינוים קראו ביציע?


עד שנת 1996 אנרכיה טוטאלית בנובי סאד, עד שקבוצה של 15 אוהדים מחליטה לעבור ליציע לדרומי ולהתחיל מאפס. החברי התחילו לבנות יסודות של פירמה כמו שאנו מכירים אותה עכשיו.

הם התחילו לעשות תפאורות 
ראשונות, כמות האבוקות גדלה מאוד, כמות גדולה יותר של אנשים נוסעה לכל המשחקי חוץ. ביציע מזרחי ליד ישבו רד פירם ו-STARA GARDA (גברדיה ישנה). אם הזמן יותר ויותר אנשים עברו אלינו ובשנת 2003 החלונו לעבור ליציע צפוני, גם שאר הפירמות וקבוצות הצטרפו אלינו לצפון. רד פירם הפך להיות תת ארגון של פירמה עם אותן זכויות כמו כל הארגונים. מאז הכל רק גודל ומתקדם, ובאמת אפשר לקרוא לזה ארגון רציני.

 

– מי האויבים שלכם בסרביה ובעולם?


האויבים הכי שנואים אלינו זה צוענים-דלייה וגרוברי, גם BBB וטורסידה ספליט…. וגם אוסייק בגלל מרחק לא גדול בין הערים. באותם ימיים כל משחק חוץ בליגה היה מסוכן, היום זה אחרת. בליגה ראשונה יש רק לכמה קבוצות עם ארגונים רצינים, בליגה שניה המצב עוד יותר קשה. בעשור אחרון הפתחה חזית עם אוהדי זמון וארגון שלהם בשם "טאורונום בויז" , המפגשים בינינו בין הגדולים שהיו באזור בתקופה אחרונה. כמה שנים שאנו איתם לא באותה ליגה אז גם היריבות קצת נחלשה, אך אנו מצפים ומחכים לעוד הרבה מפגשים בינינו בעתיד. בעיר יש לנו מועדון כדורגל קטן בשם "נובי סאד" וארגון אוהדים שלהם בשם "קורידה" לא באמת איזה שהוא כוח והם לא מתחרים בנו באף תחום. לסיכום… המשטרה, צוענים כוכב אדום וגרוברי הם הטופ של הרשימה.

 

– ספר על היחסים עם חברי מבניה לוקה… איך נוצר הקשר?


לפירמה אף פעם לא היתה נתיה ליצור בריתות עם אוהדים אחרים, כמו שאוהבים לעשות "חברינו" מבלגרד. החברות בין פירמה לחברי מבניה לוקה נוצרה עוד בימי יוגוסלביה הגדולה, זאת אומרת ממש מתחילת הדרך של הפירמות שלנו. היום הברית הזאת מאוד חזקה, למזלינו חברי הוותיקים משני צדדים שיצרו את הקשר הזה, עדיין פעילים, כך שלמרות החלפת כמה דורות ביציע הקשר רק מתחזק! אנו מבקרים אצלהם והם אצלינו, הביקורים האלו תמיד נמשכים כמה ימיים, יש לנו איתם הרבה משותף וגם לארגונים שלנו יש אותם השקפות על עולם האולטראס.

 

– שלטונות ומדיה בסרביה מתילים אחריות על הבעיות במדינה על אוהדים, איך מתמודדים עם סגירת ברגים הזאת?


ארגוני אוהדים בסרביה נשארו כוח היחיד שמסוגל לצאת נגד שלטון נוכחי. הממשלה מחזיקה את כל המדינה חזק בביצים, מתקשורת ועד לאופוזיציה, הכל על מנת להסית את הדעות של אנשים מבעיות יומיות. פעם סרביה היתה מדינה עם רמת פטריוטיזם גבוה ועם דעות בריאות אצל אוכלוסיה, 

היום זה שונה… הדברים שפעם לא יכולתה לרואת בחלום רע, הפכו לשיגרה. אוהדים הם כוח היחיד שלא מושפע מפרופוגנדה של הממשלה ולכן היא לא יכולה לשלוט בהם. הלחץ על אוהדים בסרביה גודל כל הזמן! לא מזמן נשיא המדינה שלנו קרא לאוהדים "טרוריסטים שיותר גרועים מאלבנים מקוסובו" ואישים אותנו על המצב במדינה. אנו צריכים להתנהג מאוד חכם כדי להתמודד עם הרדיפות אוהדים, בעבר כבר היו דוגמאות שאוהדים עשו טעויות והיום כולם משלמים אליהם.

– חבר שלכם בשם דייאן דימיטריאביץ' לונאץ' נפל קורבן לעימות עם אוהדי פרטיזן, ולא חסר דוגמאות אחרות בסצנה. האם אתם בתור ארגון נלחמים בתופעה?


המצב לא ורוד, אבל השנה התחילו דיונים בין ארגונים שונים בנושא איך לעצור את השיגעון הזה, אבל קודם כל, הארגונים צריכים לעבוד על אצמם. מחלמה בין האוהדים בסרביה היא 24 שעות, וכל אחד חושב איך להשפיל את השני בצורה הכי חזקה…. רק בבלגרד יש 5 פירמות שבמלחמה ללא הפסקה. לפרטיזן ורד סטאר יש הרבה פירמות קטנות שכל הזמן מנסות להפריע לאוהדים מקומים. אנשים משתמשים בכל מיני אמצעים כמו מקלות ואבנים, סכינים ואפילו פצצות ורובים. אנו נתקלנו בזה כאשר אחד הגרוברי ירה למוות בחבר שלנו דייאן דימיטריאביץ' לונאץ'. אנחנו מאוד רוצים שהמצב השתנה בעתיד, למרות שבגלל המצב כלכלי וחברתי משפיע לרע על התפתחותם של הדברים.

 

– "SUPPORT YOUR LOCAL TEAM" מה קורה עם זה בנובי סאד ואזור? איך שומרים על כמות מול אוהדי פרטיזן ורד סטאר מקומיים?

 

פעם בנובי סאד היו הרבה אוהדים של פרטיזן ורד סטאר, אבל ב-15 שנים אחרונים חל שינוי ששינה את המצב לטובתינו. מלא צעירים מתחברים לוויוודינה וכל זה קורה בזכות פירמה שפועל בכיוון הזה. אנו התחלנו את השינוי , ופירמות בערים אחרים במדינה התחילו להתורר.
לפני זה בסרביה היו קיימות רק שתי קבוצות מבלגרד,כאשר כל המדינה היתה מאחוריהם, כולל הנשיא. הנשיא אמר לא מזמן,שהיה טוב אם רק שני מועדונים מבלגרד תמיד היו מתחרים על אליפות ותארים. אוהדי פרטיזן ורד סטאר נמצאים בפרברי נובי סאד בשכונה שנקראת "דאטאלינארה", שם גם הבית של מועדון "נובי סאד". הם לא איום עבורינו, אבל בלגרד משקיע בהם הרבה, על מנת לנסות לפגוע בנו. בבלגרד מכחישים שסניפים שלהם בנובי סאד משתפים פעולה בינהם, אבל זה קיים… הם ביחד מנסים לצאת נגדינו. אבל גם ביחד הם לא מצליחים לצאת נגדינו. "קורידה" אוהדים של מועדון נובי סאד זה בדיוק הקואליציה שלהם…ועוד איזה 15 אוהדים שבאמת מעודדים את פ.ק נובי סאד.

– איך התמונה דמוגרפיט באזור משפיע על היציע שלכם?


כן בוויוודינה גרים הרבה עמים שונים, אבל סרבים הרוב במיוחד בנובי סאד. ביציע אצמו אף אחד לא מסתכל באיזה דת או מוצאה חבר, אבל ארגון אצמו מואד פטריוטי ולאומני.

 

– כל אחד יכול להיות חבר בפירמה?


כן, אין תנאים מסויימים, הפירמה מחולקת לקבוצות שונות. ULTRA NS,TRECA GENERACIJA,RED FIRM,SANATORIJUM,FREAKS,DIVIZIJA,OVER THIRTY הם אלו שמביאים בסיס לארגון ואנשים מקבוצות האלו שותפים בכל החלטה שפירמה מקבלת על אצמה.

 

– בעבר היו הרבה דיבורים על טריאדה (רוסיה-סרביה-יוון), מה אתם חושבים על זה ומה יחסים שלכם עם אוהדים מאותן מדינות?


אין לנו חברים במדינות אלו… כמו שאמרתי קודם החברים היחדים שלנו הם בוראץ' בניה לוקה. יש לכמה חברי אצלינו שנמצאים בקשר עם כמה פירמות ברוסיה, אבל לא מעבר ליחסים פרטים. יש לנו יחסים טובים עם רוסים, אבל אנו מסתכלים ככה על כל העם הרוסי. כלפי יוונים לא מרגישים משהוא מיוחד. בכלל אנו מסתכלים רק על אצמינו ולא על יחסים בין האחרים.

 

– איזה סצנה הכי חזקה היום באירופה?


קשה לענות על שאילה הזאת חד משמעית, יש לנו חברי שעוקבים אחרי סצנות שונות בעולם, ולכל אחד יש דעות משלו. המבוגרים יותר עדיין מושפעים מעבר של אנגליה ואיטליה, והצעירים יותר מכבדים את פולין, רוסיה וארגנטינה.

 

– הרבה אנשים חושבים שמשחק נגד ואדוז היה מכור, מה עמדה שלכם בנושא?


אנחנו מאוד יחודים ביחסים שלנו עם הנהלה, ולא רק באזור שלנו. לפני 5 שנים המועדון עמד להמחק ממפת כדורגל של סרביה, זה היה רגע הכי קשה בכל 100 שנות הסטוריה של המועדון. האוהדים לקחו אחריות ויוזמה לידיים שלנו, מתוך 55 אנשים שמחליטים במועדון, הרוב הם אוהדים. אחרי שהכנסנו אנשי מקצוע למקומות הדרושים שינוי הצא משם וחזרנו למקום הרגיל שלנו. במהלך השנים השתדלנו להיות רחוקים מקבלת חלק מהחלטות, אף תמיד היה פיקוח על החלטות של ההנהלה. ההפסד לואדוז זה נושא לפגישה הבא שלנו במועודן, וכל מה שאנו יכולים לעשות ולהגיד נעשה שם, השמעו שם חזק קול של אוהדים…. תמיד נלחם על עתיד טוב עבור המועדון ואוהדים.

 

– בליגה אירופית 2008/09 בקרתם בישראל, שמעתם על סצנה בארץ?

 

בהתחלה לקחנו את הנסיעה הזאת בתור טיול נטו, כי גם אווירה במשחק ראשון היתה מאוד רגוע. תאמת לא היתה לנו שום מידע על אולטראס אצלכם ולא על אולטראס הפועל. לבסוף הניסעה היתה מעל הציפיות, כי קרה איזה מגע בינינו לבין אוהדי יריבה. קשה להסביר מה הרגשנו אחרי טיול של 5 ימיים

בישראל לא נשכח את זה לעולם, במיוחד כאשר מתחילים להתכונן לעוד טיול ובא ואדוז והורסים לנו את כל התוכניות. תאמת אנו לא מכירים את הסצנה בישראל, כי אין לנו איזה מגעים אם ישראלים או אפשרויות לעקוב אחריהם. אז הכרנו את אולטראס הפועל, ולדעתי הם נמצאים התפתחות ובטח התקדמו מאז. אם היום הינו נפגשים אני בטוח שהמפגש הזה היה הרבה יותר איכותי מעניין. בנוסף שמענו גם על אוהדים של מכבי חיפה, אבל כמו שאמרתי אנו לא באמת מכירים או עוקבים. כנרא שאם שמענו על אלו, הם ברמה טובה יחסית לשאר הארגונים.

תגובה אחת “FIRMA”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים